HOME MY WORKS CONTACTS PHORUM OFFTOPIC

OffTopic »Escape Articles » ToCA Race Driver 3
TOCA RACE DRIVER 3

Pořádně si protáhněte veškeré končetiny a pohodlně se usaďte. Je zde závodní hra, kterou odlišuje od reality snad jen to, že vás při jejím hraní nezaštípe v nose vůně benzínu a spálených pneumatik. Ano, po měsících, kdy nás soužily příšerná muka očekávání, konečně na naše PC přichází ToCA Race Driver 3 a podle přívlastku Ultimate Racing Simulator nás čeká opravdu neskutečná jízda!


Série ToCA má skutečně bohatou historii, ovšem již od prvního dílu se jednalo o automobilovou simulaci, která se nesnažila od hraní odradit všechny hráče, kteří zrovna nedisponují talentem Nica Rosberga. Hry série ToCA v sobě dokázaly skloubit neuvěřitelnou reálnost, simulaci s arkádovým ovládáním a hratelností. Ti, kterým se hra zdála moc snadná mohli jednoduše nastavit reálné ovládání a hru pokořit za pomocí volantu a pedálů, což by se jim na klávesnici rozhodně nepovedlo. A tak to má být.

Nyní má před sebou již třetí pokračování série Race Driver, které se opět posunulo pořádný kus dále. Nebudu vás nikterak napínat a odstavce a odstavce kolem horké kaše. Hra nabízí kolem sta šampionátů v šesti odlišných kategoriích kategorii. V sérii závodů Classics si zajezdíte několik šampionátů s historickými vozy jakými jsou například stříbrné šípy od Benzu, kategorie Oval nabízí americkou sérii Nascar nebo IRL, v Open Wheel si vyzkoušíte motokáry, formule 3, formule 3000 ale i nejpopulárnější závody formule 1 a to jak z roku 1980, 1990, tak i s Williams F1 BMW. V seriály závodů kategorie Touring nechybí DTM nebo australské V8 Supercars a v Offroad si můžete zajezdit rallycross, rally nebo pošimrat monster trucky. Dále je zde GT Touring kde se jezdí britské GT Tuning a poslední kategorií je The Motosport Sensation. Jak jistě uznáte, nabídka je to více než slušná


Nyní se zaměřme na herní mody. První z nich, World Tour, je vlastně takovou vaší kariérou. Hlavně zpočátku se zdá vše velice snadné. Dostáváte vždy tři nabídky, každou od týmů specializujících se na různé typy závodů, stačí si pouze vybrat s splnit požadavky vaší stáje. Ze začátku se skutečně nejedná o nic obtížného, dostanete například za úkol dojet v šampionátu na čtvrtým místě. Později však pochopitelně přituhuje a nabídky se zužují což vás nutí jezdit lépe a umis?ovat se na lepších pozicích. Nakonec, když se probojujete až do finále, pro vás cokoliv jiného než vítězství přestane existovat. Výhrami a postupem vzhůru kariérou se vám vše, co zdárné dokončíte, odemkne ve Free modu.


Druhým významným modem je Pro Career, kde na vás čeká kolem 170 pohárů, jež by se měly stát vaší kořistí. Ovšem pozor! Tohle už je opravdový oříšek. Abyste si odemkli například sérii Indy Racing League, musíte před tím vyhrát sérii bugin, NASCAR Trucků a podobně. Až pak se dostanete k vaší oblíbené sérii. Oproti World Tour, si v Pro Career můžete zajet naprosto celý kalendář šampionátu. Vedle vrtání se v nastavení vašeho vozu (které je však rovněž součástí modu World Tour) se vám nabízí možnost zajet si trénink, kvalifikaci, popřípadě Super Pole, Warm Up a další. Vše jako ve skutečnosti.


Když už jsme narazili na to, kde se hra protíná s realitou, popišme si průběh závodů. Starty jsou dobře zvládnuty. Nestačí jen vytočit motor na maximum a pak vystřelit na tra? jako v jiných závodních hrách. Zde si na tachometru musíte najít ten správný bod, aby se vám po startovním signálu neprotočily kola a vy jste tak neztratili drahocenné vteřiny. Předjíždět se dá vcelku snadno, ovšem to jen do doby, než se obtížnost přehoupne do kolonky HARD. Pak už je to trošku těžší a někdy můžete pouze čekat na chybu soupeře. Hratelnosti pomáhá, že vaši soupeři opravdu čas od času nějakou tu botu udělají a vyhlíží to navíc velmi věrohodně. Nejednou se mi stalo, že soupeř jehož se mi nedařilo setřást se nakonec se mnou nevešel do některé ze zatáček. Opustit na chvíli takto nuceně tra? (abyste auto nezměnili v hromadu nepojízdného šrotu) budete muset někdy i vy. Skutečně to má své opodstatnění a ani vaši soupeři neopouštějí stopu bezdůvodně a automaticky. Sympatické je navíc to, že AI neukládá vašim soupeřům jezdit strojově po nějaké linii, ale hledá tu nejlepší cestu jak předjet a vyhoupnout se do čela závodu. Občas se tak podaří zhlédnout jak se do sebe pustí dva soupeři, kteří spolu bojují to té doby, než skončí rozsekaní v zatáčce.


S tím souvisí další vlastnost a to je agresivita vašich soupeřů. Pakliže jezdíte slušně pak si na vás AI příliš vyšlapovat nebude, ale jakmile se začnete třít o boky soupeřů, vězte, že vám to někdy rozhodně vrátí. Zde se však dostáváme k jednomu z nejzávažnějších nedostatků a tím jsou mezery v pravidlech. Umělá inteligence vašich protivníků častokrát svou agresivitu přežene, tresty však veškeré žádné. Ba co víc, mnohdy dokonce dostanete penalizaci vy! Nepříjemná jsou pravidla i v případě, že si nechtěně zkrátíte tra?. To je samozřejmě přijatelné, pokud tak hráč učiní úmyslně, ale pakliže vylétnete ze zatáčky, ztratíte čas a pozici a přesto je vám započítána penalizace? To je nehorázná spros?árna!


Zvláště to zamrzí v sérii závodů DTM, kde jsou auta hodně rychlá, tratě rovněž a místa na předjíždění je skutečně málo. Často tak skáčete přes obrubník a pokud si zatáčku švihnete v dvěstěpadesátce pravým předním kolem o pět centimetrů za obrubníkem, dostáváte penalizaci.

Jinak se ale ToCA Race Driver 3 naprosto skvěle. Auta, za jejichž volant ve hře usednete, mají svůj naprosto specifický styl ovládání. Je až skoro neuvěřitelné, jak lze se v jediné počítačové hře, nabízející množství rozličných vozů, vytvořit pro každé z aut specifický jízdní model a to tak, že to sám hráč rozpozná. Je veliký rozdíl jestli sedíte v Audi, Mercedesu nebo ve voze značky Opel, každé z aut se skutečně chová naprosto odlišně. Velmi výrazné jsou pak rozdíly ve specifikacích GT, kde je opravdu každý z vozů naprosto nezaměnitelný.


Tratě, na nichž budete bojovat se soupeři o čest, slávu a nejlepší umístění v cílové rovince, jsou na vysoké úrovni. Autoři odvedli skvělou práci a pokud na trati najdete kamínek, je více než pravděpodobné, že se tam nachází i ve skutečnosti. Brňané mohou jásat, díky seriálu závodů DTM hra obsahuje i Masarykův okruh v Brně. Vzhledem k tomu, že z moravské metropole pocházím jsem i přes vysokou obtížnost počítačovým oponentům ukázal kdože je tu pánem.

Dost však bezuzdého chlubení:-) Audiovizuální zpracování je výborné. Grafika je nádherná, nicméně to oceníte nejspíše až při sledování replayů, nebo? vysoká rychlost hry vám kochat se okolím jednoduše nedovolí. Kupříkladu ale vozovka, vyhlíží naprosto reálně, stejně tak i tráva a jiné detaily, za což ToCA Race Driver 3 vděčí vysoce kvalitním texturám. Veškerá auta jsou vyvedena do nejmenších detailů a to, na co se všichni těšili, tedy naprosto úžasný model poškození, je skutečně naplněním našich nejskrytějších tužeb. Vývojářům se povedlo naplnit své sliby, nezbývá než jim zatleskat.

Jakýže tedy může být verdikt? Za devět set korun získáte nikoli jednu, ale hned několik výborných závodních her pyšnících se skvělou hratelností a zabalených do prvotřídní grafiky. Zahrají si ji jak motorističtí fanatici, tak i ti, kteří se chtějí jen pobavit, hra zkrátka má zkrátka co nabídnout každému z vás. Pokud máte doma internet nebo dvanáct počítačů, můžete si užít monstrózní závody proti živým protivníkům. V případě že nikoliv vystačíte si bohatě AI řízenými protivníky. Pokud ještě letos nevyjde ToCA Race Driver 4, máme před sebou nejspíše nejlepší závodní hru roku (která Flatout 2 strčí do kapsy, to mi věřte:-).


Plus|GRAFIKA, HRATELNOST, TRVANLIVOST, MNOŽSTVÍ AUT, AI
Mínus|NEÚMĚRNĚ PŘÍSNÁ PRAVIDLA

Hodnocení|93%

Jimmy Personal Web Pages

Vítejte na mých oficiálních stránkách! Zdeněk Šmarda jméno mé! Můžete se tu o něco dozvědět, uvidíte moji práci, můžete se podívat na fotky, které jsem fotil, či jsem na nich vyfocen, dozvíte se jak mě kontaktovat a pokud budete opravdu chtít, máte tu možnost nechat mi vzkaz!

 

ICQ 313-086-159 CSS VALID HTML VALID HTML 4.01